Hlasujte a pomôžte vyhrať Vášmu srdcu blízkemu projektu!

Hlasujem za: EDUMA posilňuje inklúziu a odstraňuje predsudky

Informácie o spracovaní osobných údajov

EDUMA posilňuje inklúziu a odstraňuje predsudky

Vzdelávame a tvoríme inovatívne storytellingové nástroje, ktoré približujú, ako sa žije ľuďom zo zraniteľných skupín, čeliacim nálepkovaniu a predsudkom.

0 hlasov

Zdielať projekt

Použitie prostriedkov:

Pre školy: 2 workshopy alebo 10x ročný prístup do portálu www.onlinezivakniznica.sk

Portál onlinezivakniznica.sk

Veríme, že ak sa zoznámime s príbehmi týchto ľudí, dozvieme sa viac o ich potrebách a prekážkach, môžeme spoločne hľadať riešenia, vytvárať príležitosti a priniesť zmenu v spoločnosti. Online živá knižnica je inovatívny vzdelávací portál, ktorý využíva najstaršiu a veľmi efektívnu metódu vzdelávania - storytelling. Učenie cez rozprávané príbehy je jedným z mála nástrojov, ktorý dokáže vzdelávať a zaujať všetky učiace sa typy detí a mladých ľudí. Vo viacerých krajinách je bežnou súčasťou formálneho vzdelávania, keďže ide o najinteraktívnejšiu formu procesu učenia sa. Naša Online živá knižnica ponúka desiatky rôznych video príbehov a autentických výpovedí ľudí, ktorí žijú s hendikepom, museli utiecť pred prenasledovaním alebo vojnou, sú inej etnicity, iného vierovyznania alebo vyrastali mimo svojej biologickej rodiny. Medzi nimi Maťo bez rúk, ktorý otvorene hovorí o živote s fyzickým hendikepom, dcéra iránskych migrantov Sára, adoptovaná Maruška, ktorá vyrastala v kruhu nebiologickej rodiny, tínedžerka Suzanne, ktorá utiekla pred vojnou v Sýrii alebo Jedinec, mladý muž. ktorý sa nečakane ocitol v detskom domove.

Virtuálna realita - Ocitnite sa v koži znevýhodneného

Naša virtuálna realita umožňuje, že sa ocitnete v ich koži a zažijete sami na sebe, čím si prechádzajú ľudia, ktorí čelia stereotypnému správaniu, nálepkovaniu alebo predsudkom. Prostredníctvom špeciálnych okuliarov a vytvorených modelových situácií sa na pár minút môžete ocitnúť vo svete človeka so znevýhodnením. Zažite pohľad z druhej strany, kedy možno pocítite strach, nepríjemné pohľady okoloidúcich a možno aj frustráciu, kedy sa len ťažko dá urobiť niečo viac. Viac tu: https://eduma.sk/virtualna-realita/

Živá knižnica

Zistite, čo prežívajú ľudia so znevýhodnením Živé knižnice sú priestorom na vytvorenie konštruktívneho dialógu s ľuďmi, ktorí sa v bežnej realite nemajú príležitosť stretnúť a porozprávať. Živé knižnice slúžia ako možnosť dozvedieť sa viac o živote ľudí, ktorí čelia znevýhodneniu alebo sa konfrontujú s určitými predsudkami a stereotypmi. Živé knihy sú to ľudia, ktorí sú ochotní porozprávať otvorene o svojich skúsenostiach, prežitých na vlastnej koži. Venujeme sa pritom témam ako je etnicita, iné národnosti, život mimo biologickej rodiny, zdravotné znevýhodnenia (nevidiaci, nepočujúci, na vozíku, cukrovka), šikana a mnohé ďalšie. Rozprávania Živých kníh nám ukazujú, čo pre ľudí zo zraniteľných skupín predstavuje prekážky, a naopak čo im v živote pomáha. Čo môže čitateľ získať? Bezprostredný kontakt so živou knihou je na nezaplatenie. Živé knižnice sú zdrojom informácií z prvej ruky, s ktorými sa bežne nestretávame. Je tiež príležitosťou pýtať sa na čokoľvek, čo Vás v súvislosťou s témou zaujíma. Čitateľ živej knižnice získa jedinečnú možnosť získať nový pohľad na niekoho (alebo niečo), na koho (alebo čo) má už vytvorený nejaký názor a má možnosť ho konfrontovať s realitou. Viac info tu: https://eduma.sk/ziva-kniznica/

Mohlo by sa
vám páčiť

Aj učitelia sa musia učiť

Metóda inštrumentálneho obohacovania a uvedomovania podľa prof. Feuersteina mení vzdelávací prístup, podporuje inkluzivny pohľad na žiaka a kritické myslenie.

Dočítať sa viac

0 hlasov

Učíme sa zážitkom - exteriérová ekoučebna

Chceme realizovať vonkajšiu učebňu. Aktuálne je dvor zastaralý, herné prvky vyžadujú naliehavú výmenu. Zámer je vybudovať moderný a atraktívny priestor na vyučovanie v exteriéri.

Dočítať sa viac

0 hlasov

Zapojte sa aj vy s vašim projektom

Je jedno, či potrebujete zafinancovať kúpu invalidného vozíku, pomôcť kamarátovi po vážnom úraze alebo podať pomocnú ruku rodine, ktorej povodeň zobrala strechu nad hlavou. Sme tu pre všetkých, ktorí chcú pomáhať. Zo skúseností vieme, že keď je za kampaňou poctivá práca a veľké srdce, tak si to potenciálni darcovia všimnú.

V Dobročinných výzvach rozpoviete svoj príbeh, uvediete sumu, ktorú potrebujete získať a konkrétny plán, na čo peniaze využijete. Kampaň je vždy časovo ohraničená, ale u nás na ňu máte až tri mesiace.

Registrovať projekt